ЕвропаЕвропа.Портал

Путин ги поднесе во Парламентот пакетот уставни измени

Рускиот претседател Владимир Путин денеска го поднесе во Парламентот пакетот уставни измени, за помалку од една недела откако објави ненадеен план за реформа на политичкиот систем.

Москва, 20 јануари 2020 (МИА) – Рускиот претседател Владимир Путин денеска го поднесе во Парламентот пакетот уставни измени, за помалку од една недела откако објави ненадеен план за реформа на политичкиот систем.

Предлог законот за измените, кој е достапен на интернет страницата на Државната Дума, предлага измени, вклучувајќи и префрлање на дел од власта надвор од претседателството. гт/

Таг
Back to top button
Close
Close