0_Спорт.ПорталФудбал

ПСЖ го победи Монако во финалето на Купот на Франција

Пари Сен-Жермен синоќа го победи Монако со 2:0 и го освои Купот на Франција. Головите на „Стад де Франс“ во Париз ги постигнаа Мауро Икарди и Килјан Мбапе.

Париз, 20 мај 2021 (МИА) – Пари Сен-Жермен синоќа го победи Монако со 2:0 и го освои Купот на Франција. Головите на „Стад де Франс“ во Париз ги постигнаа Мауро Икарди  и Килјан Мбапе.

За ПСЖ ова е 14. трофеј во купот. Монако има пет национални купови.

ПСЖ може да дојде и до „двојна круна“ во Франција, доколку во последното коло од Лига 1 успеа да го надомести бодот предност кој го има лидерот на табелата, тимот на Лил. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close