Biznis.SlajderSvet.SlajderБизнисБизнис.ПорталСветСвет.Портал

Првпат по два месеца цената на нафтата над 30 долари за барел

Цената на американската нафта синоќа достигна 32,05 долари за барел за достава во јуни, што е првпат во изминатите два месеца

Њујорк, 19 мај 2020 (МИА) – Цената на американската нафта синоќа достигна 32,05 долари за барел за достава во јуни, што е првпат во изминатите два месеца.

Зголемувањето на цената на нафтата се должи на оптимизмот на производителите и трговците и постепеното враќање на работните места на граѓаните.

Во изминатите два дена забележан е мал пораст на побарувачката на двете основни компоненти што ја движат цената на нафтата на меѓународните берзи – бензинот и керозинот. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close