Svet.SlajderБалканБалкан.Портал

Првични резултати: ХДЗ убедливо води на изборите во Хрватска

Државната изборна комисија објави вечерва прелиминарни резултати, според кои владејачката партија Хрватска демократска заедница (ХДЗ) ќе освои дури 69 мандати.

Загреб, 5 јули 2020 (МИА) – Државната изборна комисија објави вечерва прелиминарни резултати, според кои владејачката партија Хрватска демократска заедница (ХДЗ) ќе освои дури 69 мандати.

Врз основа на само 22,95 отсто обработени гласови, опозициската коалиција на левиот центар Рестарт, предводна од Социјалдемократската партија (СДП) ќе има 44 мандати.

Десничарското Татковинско движење е трета политичка сила во новиот состав на Парламентот и освојува 15 мандати.

По четири мандати засега имаат десничарската партија Мост и зелено-левичарската коалиција Можеме.

Според досегашните резултати, по еден мандат ќе освојат и партиите на центарот Реформисти и Хрватската народна партија, како и коалицијата на партии од левиот центар Партија со име и презиме – Паметно – Фокус.

Нови резултати се објавуваат на секои 15 минути, како што се обработуваат гласовите, а поубедливи податоци се очекуваат по 23 часот.

Овие резултати се дочекани во изборниот штаб на ХДЗ со огромно задоволство, а меѓу партиските симпатизери пристигнал и актуелниот премиер и лидер на партијата Андреј Пленковиќ. гт/

Таг
Back to top button
Close
Close