Svet.SlajderБалканБалкан.Портал

Прва жртва на коронавирусот во Бугарија

Попладнево во Софија почина жената која вчера беше хоспитализирана во исклучително тешка состојба, а кај која беше утврден позитивен тест на Ковид-19.

Софија, 11 март 2020 (МИА) – Попладнево во Софија почина жената која вчера беше хоспитализирана во исклучително тешка состојба, а кај која беше утврден позитивен тест на Ковид-19.

Пациентката имала хронични кардиоваскуларни проблеми и претходна операција на срцето. Жената дошла во болницата „Пирогов“ со тешка пневмонија.

И покрај извршените интензивни реанимациски мерки лекарите не успеале да го спасат нејзиниот живот.

Екипа на болницата „Пирогов“ и натаму се бори за животот на 74-годишен маж, кој исто така има позитиовен тест на коронавирус. сд/

Back to top button
Close
Close