Svet.SlajderБалканБалкан.Портал

Прв смртен случај од Коид-19 на Северен Кипар

Во така наречената Турска Република Северен Кипа пријавен е првиот смртен случај како последица од новиот коронавирус

Никозија, 28 март 2020 (МИА) – Во така наречената Турска Република Северен Кипа пријавен е првиот смртен случај како последица од новиот коронавирус.

Во болница во Никозија почина 67-годишен германски турист, кој имал хронична опструктивна болест на белите дробови и висок крвен притисок.

Во самопрогласената Турска Република Северен Кипар досега се регистрирани 61 човек инфицирани со Ковид-19. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close