Svet.SlajderСветСвет.Портал

Прв случај на заразен со новиот коронавирус во Африка

Египет го потврди првиот случај на заразен со новиот коронавирус и нагласија дека станува збор за странски државјанин, сместен во изолација во болница.

Каиро, 14 февруари 2020 (МИА) – Египет го потврди првиот случај на заразен со новиот коронавирус и нагласија дека станува збор за странски државјанин, сместен во изолација во болница.

Министерството за здравство соопшти дека веднаш ја известило Светската здравствена организација и ги презема сите неопходни мерки.

Националноста на заразеното лице и други детали не се дадени, освен тоа што заразеното лице е во стабилна состојба.

Тоа е прв случај на новиот коронавирус на африканскиот континент. Експертите и африканските лидери изразија загриженост дека вирусот, доколку се шири таму, може да предизвика хаос во помалку развиените земји со помалку здравствени ресурси.зш/

Back to top button
Close
Close