СветСвет.Портал

Прв случај на Ковид-19 во Саудиска Арабија

Во Саудиска Арабија е регистриран првиот случај на пациент заразен со новиот коронавирус, соопшти саудиското Министерство за здравство.

Ријад, 2 март 2020 (МИА) – Во Саудиска Арабија е регистриран првиот случај на пациент заразен со новиот коронавирус, соопшти саудиското Министерство за здравство.

Лицето заразено со вирусот дошло од Иран преку Бахреин.

Портпаролот на саудиското Министерство за здравство вчера соопшти дека земјата подготвила 25 болници во случај да се потврди случај на Ковид-19. јт/

Таг
Back to top button
Close
Close