Дописници МКДОпштински вести

Протестен марш против поскапувањето на струјата во Кичево

Во Кичево синоќа се одржа третиот мирeн протестен марш против поскапувањето на електричната енергија. Протестот се одржа на градскиот плоштад , потоа продолжи по булеварот „Ослободување" , до улица „11 септември" , каде патот беше блокиран од полицијата.

Кичево, 5 септември 2020 (МИА) – Во Кичево синоќа се одржа третиот мирeн протестен марш против поскапувањето на електричната енергија. Протестот се одржа на градскиот плоштад , потоа продолжи по булеварот „Ослободување” , до улица „11 септември” , каде патот беше блокиран од полицијата.

Организаторите на протестот кој се одвиваше под мотото ” И Кичево протестира против ЕВН” , посочуваат дека тие се организираа како реакција на поскапувањето на струјата и немаат никаква политичка позадина, нивните барањата се од економски карактер.

Тие ги имаа истите барања како и во претходните протести, поништување на одлуката за поскапување на струјата, намалување на цената на струјата за 46 отсто , намалување на ДДВ од 18 отсто на 5 отсто, како и распуштање на Регулаторната комисија за енергетика.

Тие сметаат дека потребно е независно арбитражно тело кое ќе ја регулира и оценува услугата која граѓаните ја добиваат од енергетските компании. Протестот заврши мирно. рз/оџ/

Back to top button
Close
Close