0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Пропадна една од најдобрите опции за трансфер на Луис Суарез

Според информациите од шпанските медиуми во понеделникот, Суарез треба да полага испит за италијанско државјанство во четврток, но не е јасно дали воопшто ќе стигне таму, со оглед на објавените информации денес. Покрај тоа, Јувентус не сака да плати сума за трансфер за Суарез, а преговорите помеѓу играчот и Барселона за раскин на договорот се во застој, бидејќи напаѓачот тврди дека ги добива сите плати што му следуваат во Барселона до крајот на договорот.

Торино, 15 септември 2020 (МИА) – Напаѓачот на Барселона, Луис Суарез има многу опции каде да ја продолжи кариерата, но ја испушти најреалната алтернатива со оглед на неговата моментална ситуација – Јувентус. Според „РАЦ1“, Уругваецот нема да може да игра во италијанскиот тим бидејќи нема да може да добие италијански пасош до 5 октомври, а тоа ќе го спречи стрелецот да биде запишан во изборот на Андреа Пирло во Лигата на шампионите.

Според информациите од шпанските медиуми во понеделникот, Суарез треба да полага испит за италијанско државјанство во четврток, но не е јасно дали воопшто ќе стигне таму, со оглед на објавените информации денес. Покрај тоа, Јувентус не сака да плати сума за трансфер за Суарез, а преговорите помеѓу играчот и Барселона за раскин на договорот се во застој, бидејќи напаѓачот тврди дека ги добива сите плати што му следуваат во Барселона до крајот на договорот.

Како резултат на ситуацијата, се очекува управата да се насочи кон други трансфер цели, откако на „бјанконерите“ им се допаѓа Един Џеко за улогата на нов напаѓач. Голгетерот на Рома има интерес да се пресели во Јувентус, но досега тој не беше главната цел на Пирло и компанија. Со пропаѓањето на трансферот на Суарез, ова се очекува да се промени и шампионите во Италија да работат на негово привлекување во следните 2 недели.

Што се однесува до самиот Суарез, сè уште има кандидати за него, но премалку јасност. Друг фаворит за неговиот потпис, покрај Јувентус, е Атлетико Мадрид, но „јорганџиите“ не сакаат да плаќаат трансфер сума за него

Таг
Back to top button
Close
Close