0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталОпштествоХроникаХроника.Портал

Пронајдено оружје и муниција во Струшко

Полицијата пронајде се 138 гранати за рачен фрлач на гранати, 41 метални сандаци со муниција со калибар 7,62 и 12,7 милиметри, 30 испукувачи РПГ, 130 полнења за гранати, 760 парчиња куршуми со калибар 20 милиметри во нива во близина на патниот правец помеѓу струшките села Калишта и Франгово. 

Скопје, 21 август 2020 (МИА) – Полицијата пронајде се 138 гранати за рачен фрлач на гранати, 41 метални сандаци со муниција со калибар 7,62 и 12,7 милиметри, 30 испукувачи РПГ, 130 полнења за гранати, 760 парчиња куршуми со калибар 20 милиметри во нива во близина на патниот правец помеѓу струшките села Калишта и Франгово.

Од МВР денеска информираа дека е известено Основното јавно обвинителство –Струга и Дирекцијата за заштита и спасување и се преземаат мерки и активности за расчистување на случајот. цр/ац/

Back to top button
Close
Close