0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталОпштество

Промовиран проектот „Правда за деца – ЕУ за малолетничка правда и правда по мерка на децата“

Законодавството кое се однесува на детската правда е во најголем дел усогласено со меѓународните стандарди, но треба да се имплементира доследно со цел да бидат постигнати посакуваните резултати. Потребна е едукација на сите лица од институциите за постапување во најдобар интерес на детето, јакнење на капацитетите на тие институции, нивна меѓусебна координација, развивање на услуги за поддршка, но и за ресоцијализација на деца кои што дошле во судир со законот, кои се жртви или сведоци на кривични дела, како и поголема работа со децата со цел да се превенира судирот со законите.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close