0_Web_АктуелноBiznis.SlajderБизнисБизнис.ПорталЕкономија

Промовиран Националниот геопортал за просторни податоци

Катастарските парцели, хидрографската и патната мрежа, начинот на искористување на земјиштето, зградите, географските имиња, висинскиот модел на теренот, ортофото картата, како и низа на други податоци може да се видат на Националниот геопортал за просторни податоци,  рече вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, кој е и претседавач со Националниот совет за инфраструктурата на просторните податоци, на промоцијата на новиот геопортал што неодамна беше пуштен во работа.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close