0_Спорт.ПорталСпорт

Промоција на книгата „Трчањето ме учи“ од Кокан Ајановски

Книгата „Трчањето ме учи“ од маратонецот Кокан Ајановски, во издание на издавачката куќа „ТРИ“ вечерва ќе биде промовирана во „Јавна соба“.

Скопје, 24 февруари 2020 (МИА) – Книгата „Трчањето ме учи“ од маратонецот Кокан Ајановски, во издание на издавачката куќа „ТРИ“ вечерва ќе биде промовирана во „Јавна соба“.

– „Трчањето ме учи“ е многу повеќе од книга за личната заложба и стремежот кон успех. Таа е збирка приказни со кои авторот ја пренесува инспирацијата и љубовта кон трчањето, но и најважната сила која нè движи напред и нè поттикнува да истрчаме уште еден километар, да направиме уште еден напор – за да станеме подобри од она што веќе сме. Неговите мисли и текстови се фокусирани и пренесени како секојдневна поддршка во патот кон целта. Зборовите како упорност, истрајност, дисциплина и благодарност се водилки во неговите приказни за постигнување најдобри резултати. Без вистинска посветеност и љубов, нема успех – е неговото мото за освојување нови лични победи, вели авторот во најавата за книгата.

Ајановски е државен првак во повеќе атлетски дисциплини и учесник на Светското првенство во планинско трчање. Во 2016 година ја отвори школата за трчање „NRC – NIKE + RUN CLUB“, преку која сака да ги активира сите вљубеници и рекреативци во трчањето. фф/бак/

Back to top button
Close
Close