0_Македонија.ПорталВременска прогнозаИнфопакетОпштество

Променливо време за претстојниот празничен викенд

Променливо време, повремено со пороен дожд и грмежи, и температури до 30 степени, најавуваат синоптичарите за време на претстојниот продолжен карантински празничен викенд.

Скопје, 4 јуни 2020 (МИА) – Променливо време, повремено со пороен дожд и грмежи, и температури до 30 степени, најавуваат синоптичарите за време на претстојниот продолжен карантински празничен викенд.

Утре на повеќе места ќе дува засилен јужен ветер. Под влијание на влажен бран кон крајот на денот во западните делови ќе има повремени врнежи од дожд, а во сабота ќе биде променливо облачно, на места нестабилно со пороен дожд и грмежи. Потоа во следните денови претпладне ќе биде сончево со умерена облачност, а во попладневните часови ќе има локална појава на нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, информраат од УХМР.са/

Back to top button
Close
Close