0_Македонија.ПорталОпштество

Проекција на филмот „Травники: училиште за џелати” по повод 75 години од ослободувањето на логорот на смртта Аушвиц

По повод 75 години од ослободувањето на логорот на смртта Аушвиц-Биркенау, денеска во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија ќе се одржи проекцијата на филмот „Травники: училиште за џелати”.

Скопје, 28 јануари 2020 (МИА) – По повод 75 години од ослободувањето на логорот на смртта Аушвиц-Биркенау, денеска во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија ќе се одржи проекцијата на филмот „Травники: училиште за џелати”.

Проекцијата на филмот е во организација на Амбасадата на Руската Федерација во Република Северна Македонија и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија. вг/са/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close