0_Web_АктуелноБизнисБизнис.ПорталБизнис.СлајдерВидео изјаваЕкономија

Продолжува трендот на пораст на економската активност во ТИРЗ, близу 160 милиони евра нови странски инвестиции

Продолжува трендот на пораст на економската активност во Технолошко индустриските развојни зони (ТИРЗ) и во август, трендот е стабилен и очекувам да продолжи и до крајот на годинава. Вкупното ниво на нови странски инвестиции кои се веќе договорени, потпишани или се во процедура на одобрување во Влада е близу 160 милиони евра. Предвидено е да се отворат над 2.500 нови работни места и очекуван нови извоз кој ќе се генерира од тие инвестиции во наредните 10 години од близу три милијарди евра, порача денеска директорот на ТИРЗ, Јован Деспотовски.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close