0_Македонија.ПорталПолитика

Приведен скопјанец за нелегално поседување оружје

Секторот за внатрешни работи Скопје-Единица за недозволена трговија, до Основното јавно обвинителство Скопје ќе поднесе кривичнa пријавa против К.Ч.(44) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“. 

Скопје, 9 јануари 2020 (МИА) – Секторот за внатрешни работи Скопје-Единица за недозволена трговија, до Основното јавно обвинителство Скопје ќе поднесе кривичнa пријавa против К.Ч.(44) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“.

На регионалниот пат Скопје-Тетово, во близина на наплатната рампа кај село Глумово, вчера полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје извршиле преглед на К.Ч., при што биле пронајдени еден пиштол „Црвена застава“ со една рамка и осум куршуми, една празна рамка и една празна кутија за муниција. Пронајдените предмети, соопштија денеска од МВР, биле одземени и дадени на вештачење, а К.Ч. бил лишен од слобода и задржан во Полициското одделение Сарај за понатамошна постапка.

По извршени проверки, било утврдено дека лицето не поседува соодветна дозвола за поседување оружје.

Во врска со настанот бил известен јавен обвинител. цр/дма/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close