Дописници МКДОпштински вести

Притворен тетовец осомничен за грабнување

Триесет и осумгодишник од Тетово доби притвор од 30 дена за грабнување на 26 годишник од градот за кое тетовската полиција извести дека е пријавено на 3 март.  На тој ден М.Х  (38) се сомничи дека вечерта околу 22 часот и 30 минути, најпрво телефонски го повикал И.Б  (26),  а потоа со употреба на сила го внел во неговото возило „фолксфаген голф“.

Тетово, 10 март 2020 (МИА) – Триесет и осумгодишник од Тетово доби притвор од 30 дена за грабнување на 26 годишник од градот за кое тетовската полиција извести дека е пријавено на 3 март.  На тој ден М.Х  (38) се сомничи дека вечерта околу 22 часот и 30 минути, најпрво телефонски го повикал И.Б  (26),  а потоа со употреба на сила го внел во неговото возило „фолксфаген голф“.

 -Со возилото во кое имало уште две лица од Тетово, се упатил кон селото Фалише. Набрзо, застанале  на земјен пат покрај нива, а М.Х. физички го малтретирал И.Б., го извадил надвор од возилото и му ја соблекол и одзел облеката и два телефони, додека нешто подоцна му го вратил одземеното и  со возилото се оддалечил од местото, а И.Б. пешки и потоа со такси се упатил кон Тетово, информира денеска СВР Тетово. 

 М.Х. вчера бил лишен од слобода, а денеска е изведен пред судија во претходна постапка на Основниот суд Тетово, кој му ја определил мерката притвор. Се сомничи за кривично дело „грабнување“ според член 141 од Кривичниот законик. ас/лв/

Back to top button
Close
Close