ЕвропаЕвропа.Портал

Принцот Филип во болница заради превентивен третман

Принцот Филип, сопругот на британската кралица Елизабета Втора, е пренесен во болница заради превентивен третман, соопшти Бакингемската палата.

Лондон, 22 декември 2019 (МИА) – Принцот Филип, сопругот на британската кралица Елизабета Втора, е пренесен во болница заради превентивен третман, соопшти Бакингемската палата.

Војводата од Единбург, како што гласи официјалната титула на принцот Филип (98), е пренесен во Лондон од семејниот дом Сандринген во Норфолк.

Тој е примен во лондонската болница „Крал Едвард Седми“. паг/

 

Таг
Back to top button
Close
Close