Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Претставничкиот дом ѝ изгласа доверба на новата италијанска влада

Италијанскиот премиер Џузепе Конте го освои првиот од двата обврзни гласа за доверба на својата коалиција, составена од ривалски партии, по бурната седница на Парламентот и бројните навреди од страна на опозицијата, која е гневна што Италија, наместо избори, доби нова влада.

Back to top button
Close
Close