0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Претседателот на ПСЖ ја поддржува иницијативата за намалување на платите во Лига 1

ПСЖ најмногу троши на плати во сите клубови во Лига 1. Минатата сезона, парижаните на своите играчи им дадоа надомест за 371 милиони евра. Покрај тоа, 11-те најскапи играчи од Шампионатот се од Пари Сен Жермен.

Париз, 25 март 2020 (МИА) – Претседателот на Пари Сен Жермен, Насер Ал-Хелаифи ја поддржа идејата за намалување на платите на играчите во Лига 1 поради пандемијата од коронавирус. Ова ќе им помогне на клубовите да ги ограничат загубите додека сезоната не продолжи.

ПСЖ најмногу троши на плати во сите клубови во Лига 1. Минатата сезона, парижаните на своите играчи им дадоа надомест за 371 милиони евра. Покрај тоа, 11-те најскапи играчи од Шампионатот се од Пари Сен Жермен.

Ал-Хелаифи разговарал со генералниот директор на Светската здравствена организација, д-р Тедрос Гебрехесус, за да разговараат за тоа како ПСЖ може да биде вклучена во мерките за спречување на ширењето на коронавирусот.

Таг
Back to top button
Close
Close