БалканБалкан.ПорталСвет.Слајдер

Претседателот на косовскиот Парламент Коњуфца поднесе оставка

 Пратеникот на Движењето за самоопределување, Глаук Коњфуца, поднесе оставка од функцијата претседател на косовскиот Парламент, како што е предвидено со коалицискиот договор на движењето и Демократскиот сојуз на Косово.

Приштина, 3 февруари 2020 (МИА) – Пратеникот на Движењето за самоопределување, Глаук Коњфуца, поднесе оставка од функцијата претседател на косовскиот Парламент, како што е предвидено со коалицискиот договор на движењето и Демократскиот сојуз на Косово.

По поднесувањето оставка, Коњуфца функцијата му ја препушти на заменикот Арбериу Нагавици.

Седницата на парламентот на која се очекува да се гласа за владата на премиерот Албин Курти присуствуваат и пратеници од Српската листа.

Српската листа нема да ја поддржи владата Курти, но ќе преземе функции кои и припаѓаат според косовскиот устав. ки/сд/

Back to top button
Close
Close