0_Спорт.ПорталФудбал

Претседателот на Италијанската фудбалска федерација се надева дека навивачите ќе се вратат на стадионите во јули

Претседателот на Италијанската фудбалска федерација, Габриеле Гравина,се надева дека во јули италијанските навивачи би можеле да се вратат на стадионите.

Рим, 2 јуни 2020 (МИА) – Претседателот на Италијанската фудбалска федерација, Габриеле Гравина,се надева дека во јули италијанските навивачи би можеле да се вратат на стадионите.

Претходно, италијанскиот шампионат беше прекинат поради пандемијата на коронавирус.

– Дали навивачите ќе се вратат на стадионите во јули? Ова е она што навистина го сакам. Со оглед на сите преземени мерки на претпазливост, не е невозможно е да се сместат одреден број на луѓе на стадионите кои имаат капацитет од 60 или 80 илјади гледачи, изјави Гравина.

Италијанската Серија А ќе продолжи на 20 јуни. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close