СветСвет.Портал

Претседателот на Бразил позитивен на коронавирусот

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро е позитивен на новиот коронавирус, објавија западните медиуми.

Бразилија, 13 март 2020 (МИА) – Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро е позитивен на новиот коронавирус, објавија западните медиуми.

Болсонаро е тестиран поради сомнеж дека е инфициран со Ковид-19, бидејќи минатиот викенд во Палм Бич во Калифорнија, каде бил на вечера со американскиот претседател Доналд Трамп, во неговата делегација се наоѓал секретарот за односи со јавност Фабио Вајнгартен, кај кого вчера е потврдено дека е позитивен на коронавирусот. гт/

Таг
Back to top button
Close
Close