BotëBotë.PortalSvet.Slajder

Presidenti i Surinamit dënohet me vdekje

Gjykata ushtarake në Surinam e dënoi presidentin Desi Buterse për vrasje me 20 vjet burg për shkak të ekzekutimit të 15 kundërshtarëve politikë në vitin 1982 pas grusht shtetit.

Paramaribo, 30 nëntor 2019 (MIA) – Gjykata ushtarake në Surinam e dënoi presidentin Desi Buterse për vrasje me 20 vjet burg për shkak të ekzekutimit të 15 kundërshtarëve politikë në vitin 1982 pas grusht shtetit.

Gjykata ende nuk ka urdhëruar arrestimin e Butrese, ndërsa partitë opozitare i bënë thirrje presidentit, i cili është për vizitë në Kinë, të japë dorëheqje.

Buterse është dënuar për shkak se e ka mbikëqyrur operacionin në të cilin ushtarët nën komandën e tij kanë rrëmbyer 16 kritikë kryesorë të qeverisë, mes të cilëve avokatë, gazetarë dhe profesorë universitarë dhe kanë vrarë 15 në kryeqytetin Paramaribo, fb/

 

Таг
Back to top button
Close
Close