0_Македонија.ПорталПолитика

Премиерот посакува да нема вето од Софија на 22 јуни, но не е оптимист, за Османи немаме друга алтернатива освен да продолжиме со напорите

На 22 јуни да нема вето од Софија, односно Советот за општи работи на ЕУ да донесе одлука за официјален старт на преговорите, но и ако не се постигне решение, барем да ги заокружиме дискусиите и да чекаме политичка влада во Бугарија, посакува премиерот Зоран Заев, иако не е оптимист дека до 22 јуни може да се дојде до решение со Бугарија, а со тоа и до одблокирање на процесот за почнување на преговори на Северна Македонија со ЕУ, пред се поради тоа што таму во моментов има техничка Влада. Шефот на дипломатијата Бујар Османи вчера изјави дека ставот на 26 земји членки е оти РСМ е најдоброто досие во регионот и оти преговорите мора да почнат, а секое одложување значи сериозно нарушување на кредибилитетот на процесот. Според министерката за одбрана Радмила Шекеринска, овој проблем и со поддршка на НАТО и со поддршка на членките на ЕУ мора да го решаваме.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close