ЕвропаЕвропа.ПорталСвет.Слајдер

Премиерот на Украина, Хончарук поднесе оставка

Претседателот на украинската Влада Олексеј Хончарук поднесе оставка од функцијата

Киев, 17 јануари 2020 (МИА) – Претседателот на украинската Влада Олексеј Хончарук поднесе оставка од функцијата.

– Дојдов на позицијата за да ја исполнам програмата на претседателот. Тој за мене е пример на отвореност и пристојност. За да се отстранат сомнежите во почитувањето и довербата што Владата ги има за претседателот, поднесувам оставка, напиша Хончарук на Фејсбук.

Претседателот Володимир Зеленски изјави дека ќе ја разгледа оставката на Хончарук. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close