0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Премиер лигата се враќа

Бидејќи пандемијата на коронавирусите сè уште не стивнува и новата сезона ќе започне на сличен начин. Сепак, постои надеж дека во одреден момент навивачите може да се вратат на трибините.

Лондон, 12 септември 2020 (МИА) – Денес започнува новата сезона во еден од најгледаните шампионати во светот – англиската Премиер лига. Натпреварите на терените на Островот уште еднаш ќе го привлечат вниманието на милиони гледачи. Секој се надева дека ќе види уште една доза на неизвесни битки помеѓу некои од најголемите тимови во светот.

Минатата сезона во Премиер лигата беше незаборавна. Ливерпул го заврши 30-годишното чекање и ја крена титулата во Англија по 19-ти пат во својата историја. Тимот од Мерсисајд дефинитивно беше најдобриот тим и доминираше со своите ривали скоро цело време. Кампањата беше обележана и со кризата со КОВИД-19, која ја прекина сезоната неколку месеци, па дури и постоеше опасност таа да не заврши. На крајот, се пронајде начин да се заврши шампионатот, иако не на традиционален начин на кој сме навикнати – со полни трибини и одлична атмосфера – но со строги мерки и без публика.

Бидејќи пандемијата на коронавирусите сè уште не стивнува и новата сезона ќе започне на сличен начин. Сепак, постои надеж дека во одреден момент навивачите може да се вратат на трибините.

Откако дефинитивно ја освоија титулата минатата сезона, сега конкурентите на „црвените“ ќе сторат се што е во нивна моќ за да ја намалат разликата и да се обидат да ја одземат титулата од нивните раце. Можеби најсериозните амбиции во овој поглед се Манчестер Сити, кој заврши втор во последната кампања. Челси направи доста сериозна селекција и исто така изгледа претендент за златните медали. Манчестер Јунајтед, исто така, не треба да биде отпишан. Момците на Оле Гунар Солскјер ја завршија минатата сезона на импресивен начин и доколку ја задржат оваа форма, ќе бидат многу опасни. Клубот работи напорно и на трансфер пазарот за да додаде поголема класа во составот, па затоа мора да се остават во сметките.

Нема да биде изненадување во битката за врвот доколку интервенираат и лондонски Арсенал и Тотенхем. Двата клуба имаат доволно сериозен потенцијал за Топ 4, и зошто да не и за нешто повеќе. „Топџиите“ веќе дадоа најава дека се фактор откако го освоија ФА Купот на крајот од минатата сезона, а сега го зедоа првиот трофеј за новата кампања, Комјунити Шилд. Спарс имаат менаџер од класата на Жозе Мурињо, кој секогаш цели високо.

Исто така, ќе биде интересно да се види како ќе настапат екипи како Лестер и Вулверхемптон, кои покажаа одлична форма во последните сезони. „Лисиците“ беа дури и на чекор од Топ 4, но беа малку кратки на крајот од кампањата.

Не можеме да не им обрнеме внимание на новодојдените во елитата и особено на Лидс, кои се враќаат по пауза од 16 години. Тимот од Јоркшир има богата историја и неверојатни фанови. Тие исто така имаат менаџер од светска класа како Марсело Биелса, така што можеме да очекуваме многу возбудливи натпревари на „Елан Роуд“.

Другите две екипи кои се вратија во елитата се Вест Бромвич и Фулам. Тие имаат големо искуство во Премиер лигата и веројатно нема да бидат само „вреќа“ за удирање за големите. Секој од нив ќе го бара своето место меѓу најдобрите.

Премиер лига, 1 коло:

Сабота:

Фулам – Арсенал
Кристал Палас – Саутемптон
Ливерпул – Лидс
Вест Хем – Њукасл

Недела:

Вест Бромвич – Лестер
Тотенхем – Евертон

Понеделник:

Шефилд Јунајтед – Вулверхемптон
Брајтон – Челзи

Одложени:

Барнли – Манчестер Јунајтед
Манчестер Сити – Астон Вила

Таг
Back to top button
Close
Close