EvropëEvropë.PortalSvet.Slajder

Prej sot në Bruksel e obligueshme mbajtja e maskave mbrojtëse për fytyrë

Mbajtja e maskave për fytyrë prej sot është e obliguar në Bruksel, transmetojnë mediat belge, të cilat potencojnë se masa është marrë për shkak të numrit të rritur të të infektuarve me koronavirus.

Bruksel, 12 gusht 2020 (MIA) – Mbajtja e maskave për fytyrë prej sot është e obliguar në Bruksel, transmetojnë mediat belge, të cilat potencojnë se masa është marrë për shkak të numrit të rritur të të infektuarve me koronavirus.

Gjatë javës së në kryeqendrën belge mesatarisht në ditë janë regjistruar nga 50 raste të reja të të infektuarve në 100.000 banorë, gjë që e detyroi pushtetin lokal të urdhërojë mbajtje të maskave në të gjitha vendet publike në qytet, që do të thotë në parqe dhe rrugë.

Masa nuk ka të bëjë me fëmijët deri 12 vjeç, si dhe për njerëz me nevoja të posaçme. bsh/

Back to top button
Close
Close