Svet.SlajderБалканБалкан.ПорталДописници Свет

Префектот на островите од северниот дел на Егејско Море бара да се затвори источната граница поради новиот коронавирус

Затворање на границата со Турција во обид да се спречи ширење на новиот короноавирус преку бегалците и мигрантите кои пристигнуваат во Грцијапобара префектот на островите од северниот дел на Егејско Море, Костас Муѕурис од грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина

Атина, 25 февруари 2020 (МИА) – Затворање на границата со Турција во обид да се спречи ширење на новиот короноавирус преку бегалците и мигрантите кои пристигнуваат во Грцијапобара префектот на островите од северниот дел на Егејско Море, Костас Муѕурис од грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина.

– Побаравме од Владата да ја запечати нашата граница на исток, за да се избегне пренесување на коронавирусот, кој опасно ни се приближува. Одговорните мора итно да одговорат, напиша Муѕурис на неговиот официјален Фејсбук профил. ср/ми/

Таг
Back to top button
Close
Close