0_Македонија.ПорталБизнисБизнис.ПорталЕкономија

Предлогот недела да биде неработен ден позитивно оценет од ЕСС, консултациите продолжуваат

Предлогот недела да биде неработен ден е позитивно оценет од страна на Економско-социјалниот совет во кој членуваат синдикатите, работодавачите и Владата како социјални партнери. На состанокот со кој претседавала министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, било констатирано дека сепак мора да има исклучоци од оваа одлука особено за оние дејнсоти кои се оценети како специфични, односно нивното функциониарње не смее да запре. Такви се индустриите и производството, како и дејнсотите кои се од витално значење за граѓаните како што се здравството, полицијата, противпожарната служба и други.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close