ХроникаХроника.Портал

Предлог за мерка притвор против едно лице за загрозување на сигурноста

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за сторени кривични дела „загрозување на сигурноста“ од член 144 став 2 (при вршење семејно насилство), „загрозување на сигурноста“ од член 144 став 4 (по пат на информатички систем), како и „неизвршување на судска одлука“ од член 377 став 5.

Скопје, 18 јануари 2020 (МИА) – Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за сторени кривични дела „загрозување на сигурноста“ од член 144 став 2 (при вршење семејно насилство), „загрозување на сигурноста“ од член 144 став 4 (по пат на информатички систем), како и „неизвршување на судска одлука“ од член 377 став 5.

Како што соопшти обвинителството, надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје ќе достави Предлог за определување мерка притвор за осомничениот. мс/сп/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close