0_Македонија.ПорталХроникаХроника.Портал

Предлог казни од по 2 000 евра за четири лица од Штип кои го нарушиле полицискиот час

Основното jaвно обвинителство Штип поведе постапка и поднесе предлози за издавање казнени налози од по 2 000 евра за четири лица кои го нарушиле полицискиот час. 

Штип, 10 април 2020 (МИА) – Основното јавно обвинителство Штип поведе постапка и поднесе предлози за издавање казнени налози од по 2 000 евра за четири лица кои го нарушиле полицискиот час.

– Сите обвинети во одделни кривично правни настани пеш се движеле низ градот иако во сила бил полицискиот час, воведен со одлука на Владата на Република Северна Македонија за да се сузбие ширењето на опасната заразна болест предизвикана од коронавирусот, стои во соопштението од ОЈО.

Обвинителството со предлозите за издавање казнени налози побара од судот на обвинетите да им изрече парични казни во износ од по 100 дневни глоби, секоја од нив во висина од по 20 евра во денарска противвредност. ​​

Лицата се товарат дека сториле кривичното дело „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“ од член 206 став 1 од Кривичниот законик. аа/сп/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close