0_Спорт.ПорталФудбал

Познати имињата на номинираните за Играч на колото во ЛЕ

Победникот ќе биде одреден по гласањето од корисниците на веб-страницата на УЕФА.

Нион, 25 октомври 2019 (МИА) – УЕФА објави четири номинации за Играч на годината во Лигата на Европа.

Тоа се Никола Пепе (Арсенал), Франко Васкез (Севиља), Осама Идриси (АЗ Алкмар) и Рајан Кристи (Селтик).

Победникот ќе биде одреден по гласањето од корисниците на веб-страницата на УЕФА.

Головите на Пепе ја донесоа победата на „топџиите“ против Виторија Гимараес. Идриси постигна гол и асистираше вопобедата од 6-0 над Астана.

Кристи го направи истото за успехот над Лацио со 2-1, а Васкез постигна два гола во мрежата на Дуделанж.

Таг
Back to top button
Close
Close