БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Позитивна разврска за Грција е поставувањето на Блинкен на позицијата државен секретар на САД

Ентони Блинкен, како што е познато, многу добро ги познава Европа и нашиот регион и ова секако е „позитивна разврска“, рече портпаролот на грчкото МНР Александрос Папајоану на денешниот онлајн брифинг со новинарите, во однос на поставувањето на Блинкен на позицијата државен секретар во новата американска администрација и и додаде дека Грција „очекува поголемо присуство на САД во Источниот Медитеран“, јави дописничката на МИА од Атина.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close