Дописници МКДОпштински вести

Пожар кај велешката населба Дурутовец, се шири кон село Чолошево

Вечерва околу 20:00 часот избувна голем пожар во близина на велешката населба Дурутовец, кој поради силниот ветер брзо се шири кон селото Чолошево. Во гаснење на пожарот учествува екипа од ТППЕ Велес, од каде за МИА информираат дека поради силниот ветер пожарот брзо се шири и претставува голема опасност по куќите.

Велес, 5 август 2021 (МИА) – Вечерва околу 20:00 часот избувна голем пожар во близина на велешката населба Дурутовец, кој поради силниот ветер брзо се шири кон селото Чолошево. Во гаснење на пожарот учествува екипа од ТППЕ Велес, од каде за МИА информираат дека поради силниот ветер пожарот брзо се шири и претставува голема опасност по куќите.

Инаку,  шест пожарникари со едно противпожарно возило цистерна со вода на ТППЕ Велес, попладнево се упати на помош на населението и пожарникарите во кумановско. ад/дма/

Таг
Back to top button
Close
Close