Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Повеќе од 200.000 домаќинства во Шпанија останаа без електрична енергија поради бурата Глорија

Приближно 220.000 домаќинства во Жирона останаа без електрична енергија откако бурата Глорија ја зафати Шпанија

Мадрид, 21 јануари 2020 (МИА) – Приближно 220.000 домаќинства во Жирона останаа без електрична енергија откако бурата Глорија ја зафати Шпанија.

Последните денови поради бурата и снежните врнежи во Шпанија загинаа најмалку четири лица, а над 20 лица се повредени.

Шпанската метеоролошка служба предупреди дека од невремето ќе бидат погодени голем број провинции на североисточниот дел на Шпанија. ез/ми/

Таг
Back to top button
Close
Close