Svet.SlajderСветСвет.Портал

Потврден случај на ебола и во западниот дел на ДР Конго

Демократска Република Конго потврди случај на ебола во западната провинција Еквуаур

Киншаса, 1 јуни 2020 (МИА) – Демократска Република Конго потврди случај на ебола во западната провинција Еквуаур.

Новиот случај на ебола е потврден во место оддалечено повеќе од илјада километри од жариштето на болеста во источниот дел на земјата.

ДР Конго во април само што требаше да прогласи крај на епидемијата на ебола, се појави ново жариште на болеста во источниот дел на земјата. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close