0_Македонија.ПорталПолитика

Потребно е да се изнајде пристојна форма за учество на сите шест земји од Западен Балкан во иницијативата „Отворен Балкан“, смета Груби (КРГ)

Време е за соработка, време е да нема граници помеѓу нас и сите да бидеме зачленети во ЕУ. Проблемот не е во суштината на договорите, туку во формата во којашто тоа било претставено на почетокот. Потребно е да се изнајде пристојна форма за учество на сите шест земји од Западен Балкан во иницијативата, вели првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби коментирајќи ја регионалната иницијатива „Отворен Балкан“ на Северна Македонија, Албанија и Србија со која несогласување изрази Косово.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close