0_Македонија.ПорталВидео изјаваПолитика

Потпишана Декларација за соработка меѓу Северна Македонија и Северна Рајна-Вестфалија-интензивирање на економската и научната соработка

-Со денешниот акт го заокружуваме партнерството со Германија, како главен партнер во евроинтеграциите. Значаен придонес во економската соработка меѓу нашите две влади ќе биде преку формирање кластери меѓу претријатијата, универзитетите и истражувачките институции, а можеме да очекуваме зголемена соработка со бизнисот, стопанските комори, поддршка на билатералната размена, поголеми можности за германските инвеститори од регионот на Вестфалија, што ќе биде сериозен потенцијал за нашата економија, рече Османи.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close