0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталОпштество

Потпишан договор за соработка во дуалното образование меѓу СЕТУ „Михајло Пупин“ и четири нови компании од техничкиот сектор

Електротехничкото средно училиште „Михајло Пупин“ како училиште станува носител на дуалното образование во Северна Македонија. На голем број од учениците  кои ќе се запишат во ова училиште од септември, ќе им биде загарантирано вработување во компаниите кои се поддржувачи на училиштето, изјави Димитар Ѓорѓиев, директор на СЕТУ „Михајло Пупин“ Скопје, на денешното потпишување на договор за дуално образование на училиштето во соработка со АД Електрани на Северна Македонија, ЛИБЕРТИ АД Скопје, Раде Кончар Контактори и Релеи ДОО и МАСАК СОЛУТИОН ДОО, што ќе дадат поддршка за формирање на дуалните паралелки. Консултантската компанија ПримеПоинт Партнерс, со својата експертиза во развој на програми за наградба на вештини е вклучена во изработка на програмата за дуално образование. 

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close