МКДПолитика

Постигнувања и предизвици на изборните реформи во пресрет на локалните избори

Изборите се секогаш вечна тема кај нас, особено во изборни години. Ние направивме напори токму оваа година во пресрет на локалните избори да направиме еден нов бран на имплементација на препораките и очекувњата од ОБСЕ и ОДИХР, но и се што може да го подобри изборниот процес во Северна Македонија, да го направи поблизок до граѓаните, подемократски, поотворен, а се со цел да ги мотивираме граѓаните повеќе да патиципираат во демократијата и повеќе да земат учество во изборниот процес и како граѓани и како активисти и како гласачи, но секако и како кандидати, вели министерот за правда, Бојан Маричиќ, во своето обраќање на панел дискусијата „Изборните реформи во пресрет на локалните избори: постигнувања и предизвици“, организирана од ЦИВИЛ.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close