ЕвропаЕвропа.Портал

Португалија ќе ги одобри барањата за престој на мигрантите

Партугалија најави дека во период на епидемија на коронавирус ќе им бидат одобрени барањата на сите мигранти кои аплицирале за престој во таа земја.

Лисабон, 29 март 2020 (МИА) – Партугалија најави дека во период на епидемија на коронавирус ќе им бидат одобрени барањата на сите мигранти кои аплицирале за престој во таа земја.

Сите баратели на азил кои започнаа да аплицираат, сега ќе добијат статус на жители, пренесува Би-Би-Си.

Португалските власти соопштија дека таквата одлука е чин на солидарност во време на криза“.

Во Португалија, околу 5.000 луѓе се заразени со коронавирусот, а 100 починаа. паг/

Таг
Back to top button
Close
Close