Спорт.СлајдерФудбал

Порталот „Transfermarkt“ го објави списокот со 10. највредни фудбалери родени во 1981 година

Престижниот спортски портал порталот „Трансфермаркт“ објави листа со десет најскапи фудбалери родени 1981 година.

Берлин, 26 април 2020 (МИА) – Престижниот спортски портал порталот „Трансфермаркт“ објави листа со десет најскапи фудбалери родени 1981 година.

На првото место е напаѓачот на Милан, Златан Ибрахимовиќ, пред Хоакин Санчез од Бетис и голманот Диего Лопез од Еспањол.

Целосниот пласман на десетте највредни играчи родени во 1981 година:

1. Златан Ибрахимовиќ (Милан) – 2,8 милиони евра

2. Хоакин Санчез (Бетис) – 1,6 милиони

3. Диего Лопез (Еспањол) – 0,8 милиони

4. Корона (Алмерија) – 0,8 милиони

5. Аритс Адурис (Атлетик) – 0,8 милиони

6. Бруно Алвеш (Парма) – 0,8 милиони

7. Икер Касиљас (Порто) – 0,8 милиони

8. Нене (Флуминенсе) – 0,6 милиони

9. Вили Кабалеро (Челзи) – 0,6 милиони

10. Андрес Д’Алесандро (Интернационал) – 0,6 милиони. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close