0_Магазин.ПорталАвтомобили

„Порше“ гради нова фабрика за акумулатори во Штутгарт

Како што јави ДПА, фабриката за акумулатори ќе се гради во околината на Штутгарт и ќе биде со капацитет од 100 мегават-часови годишно. Тоа значи акумултори за 1.000 автомобили годишно. Производството треба да започне во 2024 година.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close