Svet.SlajderДописници СветЕвропаЕвропа.Портал

Поранешниот француски премиер Едуар Баладур ослободен од обвинение за тајно финансирање на неговата претседателска кампања во 1995 година

Повеќе од 25 години по настаните, на поранешниот француски премиер Едуар Баладур му се судеше заедно со неговиот поранешен министер за одбрана Франсоа Леотар под сомнение за тајно финансирање на неговата неуспешна претседателска кампања во 1995 година. Баладур доби ослободителна пресуда, вториот условна казна затвор од две години, јави дописникот на МИА.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close