БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Поранешна грчка олимписка шампионка жртва на сексуално насилство пред 23 години, молкот го прекинаа и други спортистки

Поранешната грчка олимписка шампионка во едрење Софиа Бекатору, по 23 години прв пат јавно и отворено проговори дека во 1998 година, на 21- годишна возраст била жртва на сексуално насилство од официјално лице во Грчката едриличарска федерација, што предизвика низа реакции во Грција, низа оставки во федерацијата, поддршка за спортистката, но и го отвори патот и за други спортистки и жени да го прекинат молкот и јавно да проговорат за сексуалното насилство, за сексуалната злоупотреба и сексуалното вознемирување, јави дописничката на МИА од Атина.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close