Svet.SlajderБалканБалкан.Портал

Поради снег во јужниот дел на Бугарија прогласена вонредна состојба

Поради обилни снежни врнежи во општината Рудозем на Родопските Планини, во јужниот дел на Бугарија, денеска е прогласена вонредна состојба.

Софија, 5 април 2020 (МИА) – Поради обилни снежни врнежи во општината Рудозем на Родопските Планини, во јужниот дел на Бугарија, денеска е прогласена вонредна состојба.

Сообраќајот е во прекин, а селата се целосно блокирани и нема пристап до нив. На некои места висината на снегот достигна и до еден метар.

Тешкиот и влажен снег предизвика лизгање на земјиштето на патиштата, а во прекин е и снабдувањето со електрична енергија.

Речиси цел ден волонтери ги отстрануваат паднатите дрвја од улиците. гт/

Таг
Back to top button
Close
Close