БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Поради 5Г и коронавирусот Јанез Јанша го свика Советот за национална безбедност

Словенечкиот премиер Јанез Јанша за во понеделник го свика Советот за национална безбедност, а на дневен ред ќе биде продолжувањето на борбата со коронавирусот и оценка на ризиците за сајбер безбедноста поврзано од 5Г технологијата, јави дописникот на МИА од Љубљана.

 

Љубљана, 1 мај 2020 (МИА) – Словенечкиот премиер Јанез Јанша за во понеделник го свика Советот за национална безбедност, а на дневен ред ќе биде продолжувањето на борбата со коронавирусот и оценка на ризиците за сајбер безбедноста поврзано од 5Г технологијата, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Советот ќе се состане во 11 часот во Брдо крај Крањ, а поканети се претседателот на државата Борут Пахор, на Собранието Игор Зорчич, министерот за здравство Томаж Гантар, како и Марјан Шарец како претставник на најголемата опозициска партија.

На советот ќе се разгледа и провери државниот план за продолжување на борбата со епидемијата на коронавирусот. Дополнително ќе учествува и директорот на Словенечката безбедносно-разузнавачка агенција Јанез Струшек, кој ќе се вклучи во разговорите за безбедносните и сајбер ризици од 5Г технологијата за која веќе има план да се воведе во земјата.

Ова ќе биде втор состанок на Советот за национална безбедност, откако Јанша ја презема власта. ав/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close